DAC 2017: Przedstawienie drużyn (Chiny)

Posted by: bandit 2 years, 10 months ago

W połowie grudnia ubiegłego roku, podczas „Perfect Ceremony 2016” dyrektor generalny organizacji Perfect World Xiao Hong zapowiedział kolejną edycję Dota 2 Asia Championships 2017. Etap LAN-owy tego turnieju zaplanowano na 27-29 marca, a faza właściwa potrwa od 1 do 4 kwietnia. Część informacji na temat tegorocznej edycji DAC przedstawił Adik. Ja postaram się w dwuczęściowym artykule krótko przedstawić drużyny, biorące udział w turnieju. Najpierw będzie to sześć ekip z Chin, a potem szóstka z Reszty Świata. Zaczynamy!Mistrzowie TI6 z pewnością nie mogą się pochwalić fantastyczną formą, a ich zaproszenie do turnieju było tym najbardziej kwestionowanym przez społeczność. Ostatnim sporym sukcesem drużyny był nienajgorszy występ podczas ESL One Genting, gdzie chińczycy niemal dotarli do Wielkiego Finału przegrywając jednak starcie z Newbee. Podczas niedawno rozgrywanego StarLaddera, zawodnicy Wings Gaming uznali wyższość Team Liquid oraz rodaków z VG.J, przez co wyjście z grupy B było celem niemożliwym do zrealizowania. Od tego czasu o mistrzach z Chin nie było zbyt głośno, aż do teraz, gdy gracze Wings Gaming w ciągu ostatnich pięciu dni rozegrali kilka pojedynków w ramach Dota 2 Professional League oraz Masters Manila 2017.
[parsehtml]<div class="adsense_text"> <script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script> <!– Reklama post otwarty - strona #1 –> <ins class="adsbygoogle" style="display:inline-block;width:728px;height:90px" data-ad-client="ca-pub-4710913850653268" data-ad-slot="2183206034"></ins> <script>(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); </script></div>[/parsehtml]Rezultaty nie napawają jednak optymizmem fanów tej drużyny, gdyż gracze z Państwa Środka zdołali pokonać w tym czasie jedynie CDEC oraz Team FTD_C. Mecze przeciwko LGD.FY, EHOME.Keen, czy VG.J kończyły się rezultatem remisowym, natomiast prawdziwą dominację nad składem Wings pokazała ekipa Vici Gaming. W dwóch grach wręcz upokorzyli oni mistrzów TI6 wygrywając w fenomenalnym stylu i z dużą łatwością.

Trudno przewidzieć, czy Wings Gaming pomyślnie zaprezentuje swoje atuty przed publicznością w Szanghaju, gdyż ostatnie rezultaty nie wróżą niczego dobrego. Oby podczas meczów z najlepszymi drużynami na świecie, graczom z Chin nie zabrakło efektu zaskoczenia i idealnego zgrania, czyli umiejętności, z których byli doskonale znani jeszcze w 2016 roku.Newbee to aktualnie najwyżej notowana chińska ekipa znajdująca się w pierwszej piątce najlepszych drużyn całego świata. Wysokie miejsce w wielu rankingach zawdzięcza licznym sukcesom i regularnym, dobrym rezultatom na rodzimej pro-scenie. Uzyskanie zaproszenia do Dota 2 Asia Championships 2017 było zatem jedynie formalnością, gdyż drużyna jest w fenomenalnej dyspozycji już od kilku dobrych miesięcy, w których to jednak graczom Newbee dość poważnie powinęła się noga.

Podczas imponującego maratonu sukcesów w końcówce ubiegłego roku, trafił się graczom Państwa Środka niemiły wypadek przy okazji Majora w Bostonie, kiedy to drużyna prowadzona przez Hu Liangzhi przegrała starcie z Ad Finem jeszcze w 1/16 i odpadła z turnieju, do którego przystępowała jako jeden z faworytów. Później jednak było już tylko lepiej, czego dowodem jest świetny rezultat w China Top 2016 (drugie miejsce) i mistrzostwo drugiego sezonu chińskiego DPLa. Ostatnie poważne zawody, Newbee rozegrało w styczniu tego roku docierając do Wielkiego Finału ESL One Genting 2017, gdzie jednak ulegli lepiej dysponowanej drużynie Digital Chaos (3-2) zadowalając się w rezultacie srebrnym medalem.

W ostatnich czterech pojedynkach patcha 7.03, ekipa Newbee nie została pokonana przez żadnego z lokalnych rywali, co pozwala przypuszczać, że chińczycy dość dokładnie zaprzyjaźnili się z nową aktualizacją. Ich siłą z pewnością pozostanie duża różnorodność wśród postaci klasy support (w tej roli oczywiście Kaka oraz Faith), a także solidne indywidualności na każdej pozycji core: Kpii (carry), Sccc (mid) i uuu9 (offlane). Oby jako drużyna prezentowali się równie dobrze.Invictus Gaming to z pewnością rozpoznawalna marka zarówno na scenie chińskiej, jak i na całym świecie. Swoją renomę budują już od 2011 roku, kiedy to po raz pierwszy uczestniczyli w Internationalu, a już rok później (podczas TI2) okazali się być jego najlepszą drużyną. Obecnie marka IG jakby stoi w miejscu, jednak rok 2017 może być w tym względzie przełomowy, ponieważ BurNIng i jego koledzy zakwalifikowali się do kilku naprawdę znaczących turniejów.

Ich rajd zacznie się oczywiście podczas Dota 2 Asia Championships 2017, gdzie najpierw czekać będzie faza grupowa, po której rozpocznie się etap finałowy. Później przyjdzie czas na Major w Kijowie, gdzie przy odrobinie szczęścia IG może skorzystać z zalet formatu Single Elimnation Bracket i niewielkim nakładem sił zajść naprawdę daleko. Teraz jednak, warto zwrócić uwagę na kapitalne rezultaty graczy Invictus Gaming podczas Dota 2 Professional League oraz Masters Manila 2017. W obu turniejach gracze IG radzą sobie doskonale. Wygrane 2-0 z: Vici Gaming Potential, Vici Gaming, EHOME.Keen, LGD.Forever Young czy Team VGJ tylko potwierdzają ich świetną formę.

Drużynę do zwycięstwa poprowadzi legendarny już kapitan Xu "BurNIng" Zhilei, który przygodę na pro-scenie DotA rozpoczynał w 2008 roku. Już dwa lata później otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii "Best Carry" przyznawaną przez portal GosuGamers. W tym samym rankingu BurNIng pojawiał się jeszcze dwa i trzy lata później z nominacji portalu oraz społeczności. Zobaczymy jak 28 latek z Chin poradzi sobie wraz z kolegami podczas fazy grupowej DAC oraz przede wszystkim na Majorze w Kijowie.Drużyna Vici.J to prawdopodobnie druga najmocniejsza ekipa w Chinach zdolna do rywalizacji z Newbee, jak równy z równym. Jej zawodnicy są starymi wyjadaczami planszy DotA z osiągnięciami datowanymi na dobrych kilka lat wstecz. W skład VG.J wchodzą: Agressif, Freeze, rOtK, fy oraz Fenrir.

Ich świetna postawa podczas trzeciego sezonu StarLadder i-League StarSeries była fundamentem do uzyskania zaproszenia na zbliżający się Major od Valve. Chińczycy rozpoczęli ten turniej od porażki z Liquid (2-1), jednak później rozgromili DC oraz Wings zwyciężając w obu pojedynkach 2-0. To zagwarantowało graczom VG.J awans do półfinałów turnieju, gdzie przyszło im mierzyć się z wielokrotnie bardziej utytułowaną drużyną OG - mistrzami trzech z czterech Majorów Valve. W pojedynku tym chińczycy na początku uznali wyższość świetnie zagranego Alchemista - bohatera, którego OG opanowało naprawdę doskonale. Kolejne dwie gry zakończyły się totalnie niespodziewanym zwycięstwem graczy z Państwa Środka, a co za tym idzie, awansem do Wielkiego Finału. Tam fenomenalną dyspozycją popisali się gracze Liquid, od początku przymierzani do zdobycia głównej nagrody StarLaddera. Vici Gaming.J przegrało to starcie 3-1, jednak zaskarbili sobie swoją solidną postawą ogromny szacunek zarówno u pozostałych oponentów, jak i u organizatorów wielkich turniejów.

Podczas Dota 2 Asia Championships 2017 stanie się jasne, czy VG.J słusznie zasłużyło sobie na tak wysoką pozycję w Chinach i na całym świecie. Ich kolejnym sprawdzianem w kwietniu będzie Major w Kijowie, a później prawdopodobnie także The International 7.Wiecznie młodzi Panowie z LGD.Forever Young nie mają na swoim koncie zbyt wielu sukcesów pomimo tego, że od momentu powstania, uczestniczyli już w kilku znaczących turniejach. Drużynę uformowano we wrześniu ubiegłego roku, a jej kapitanem był Zhang "Xiao8" Ning, czyli zawodnik, wokół którego po raz kolejny zamierzano stworzyć ekipę mistrzów. Niestety, w styczniu tego roku Director8 odszedł z LGD.FY, a w jego ślady podążył kolejny doświadczony zawodnik Yao.

Drużynę uzupełniono nowymi, młodymi graczami kilka dni później i od tego momentu Monet, Super, Jixing, White oraz LPC starają się udowodnić swoją wartość na chińskiej scenie. W kwalifikacjach do Dota 2 Asia Championships 2017 chłopakom poszło bardzo dobrze, przez co mają szansę stać się czarnym koniem zarówno fazy grupowej, jak i właściwej części LAN-owego turnieju. Ich mecze z ostatnich pięciu dni pozwalają sądzić, że drużyna LFY uczestnicząca w Masters Manila 2017 oraz Dota 2 Professional League dużo eksperymentuje. W ich drafcie często znajdują się niewidzialni roamerzy na zmianę z podobnymi parami supportów. Na pozycjach core widać dużą różnorodność, która jednak nie przekłada się na pozytywne rezultaty. LGD.Forever Young pokonało niedawno CDEC Gaming i iG.Vitality, jednak częściej ulegali oni silniejszym ekipom z Chin np.: Invictus Gaming, Vici Gaming czy oryginalnemu LGD. Już niedługo dowiemy się, czy LFY da radę zagrać na najwyższym światowym poziomie nie tylko przeciwko rodakom z Chin, ale także z ekipami reszty świata.Zawodnicy iG.Vitality grają ze sobą w jednej drużynie od grudnia 2015 roku. Przez ten czas mogliśmy ich oglądać we wszystkich kwalifikacjach do dużych turniejów, gdzie iG.V z miesiąca na miesiąc osiągało coraz to lepsze rezultaty. Jednym z nich było pierwsze miejsce w WCA2016 CN Qualifiers S2 oraz ta sama lokata w drugim sezonie VPGame Pro League. Dalej był raczej kiepski występ na Majorze w Bostonie i wielki powrót w World Cyber Arena 2016, gdzie gracze Vitality wywalczyli sobie zwycięstwo w niesamowitym pojedynku przeciwko Vici Gaming.

Pierwsze wyniki po patchu 7.00 napawają optymizmem. Gracze iG.V rzutem na taśmę załapali się do kwalifikacji na Major w Kijowie, które zresztą wygrali awansując do właściwego etapu pod koniec kwietnia. W aktualizacji 7.03 zawodnicy Państwa Środka zagrali prawdopodobnie najwięcej gier spośród innych pro-drużyn obecnych w Chinach. Ich mecze przeciwko VG.P, EHOME.Keen, czy Vici Gaming kończyły się remisem, a pozostałe na zmianę zwycięstwami i porażkami. Invictus Gaming.Vitality gra w kratkę, co nie gwarantuje osiągnięcia sukcesu podczas DAC w Szanghaju. Trudno ocenić, jak Chińczycy poradzą sobie w meczach przeciwko drużynom z Ameryki czy Europy, bo być może to, co jest doskonale znane na wschodzie, będzie czymś, co zaskoczy graczy reszty świata.

Sześciu przedstawicieli Chin postara się wypaść przed własną publicznością w Szanghaju możliwie jak najlepiej. Ich rywalami będzie taka sama liczba drużyn spoza Azji, o których więcej w kolejnym artykule na temat Dota 2 Asia Championships 2017. Turniej rozpocznie się 27 marca i potrwa do 4 kwietnia.