Czy Valve zaczęło wreszcie karać abuserów?

Posted by: bandit 2 years, 2 months ago

Parę dni temu pewna grupa osób zaczęła zgłaszać otrzymanie od Valve długoterminowych banów na granie w Dotę. Najpierw myślano, że jest to błąd ze strony gry, lecz później odkryto, iż wszystkie zbanowane osoby łączyła jedna rzecz - wykorzystywanie systemu low prio.

Wszystko rozpoczęło się 20 września, kiedy użytkownik Reddita /u/DifferentGuyy wrzucił na tenże serwis zrzut ekranu z gry, na którym widać było informację, iż został on zbanowany aż do dnia 19 grudnia. Obraz nie wyglądał na spreparowany, więc społeczność postanowiła sprawdzić o co chodzi z tak długą karą.



Poproszono więc DifferentGuyy'a o link do jego profilu Dotabuff. Ten udostępnił go bez wahania, gdyż sam chciał poznać powód bana. Na pierwszy rzut oka profil wyglądał całkiem normalnie - gracz z dość wysokim MMR, z dobrym win ratem, biorący udział w różnych turniejach. Nic podejrzanego. Lecz po dalszym prześledzeniu historii gier możemy zauważyć coś, co prawdopodobnie było powodem bana. Otóż gracz ten oszukiwał system low prio, szukając na innych serwerach botów, jako swoich przeciwników - tym sposobem szybko wygrywając. Takie praktyki są bardzo łatwe do wykrycia z kilku powodów:
  • Mecze te rozgrywane są na innych serwerach, niż na tych, na których gracz zazwyczaj gra. O wiele łatwiej można boty znaleźć na np. serwerze afrykańskim, który nie jest popularny, niż na europejskim, na którym praktycznie cały czas ktoś szuka gry.
  • Rozgrywki te są wygrywane oczywiście przez osoby oszukujące system, zazwyczaj w czasie mniejszym nawet niż 7 minut.

  • Przeciwnikami ludzi są (jak już wcześniej wspominałem) boty, które nie mają założonych profili na serwisach typu Dotabuff i zazwyczaj nie kupują przedmiotów, bądź przedmioty te nie mają większego sensu, jak np. 3 Stout Shieldy


Mecze spełniające wszystkie powyższe wymogi pojawiały się na profilach osób zgłaszających długie bany. Na ten moment Valve nie skomentowało tej sytuacji, nie znamy też skali tej fali banów. Pewnym jest natomiast, że ten ruch ze strony Valve jest jak najbardziej pozytywny. Low prio powinno być karą, której nie da się w tak prosty sposób obejść i choć trudno się przed tym zabezpieczyć, bany są jak najlepszym rozwiązaniem.